Mundur


Znaczenie munduru

Mundur jest zewnętrznym znakiem naszego ideału. Pokazuje innym, a jednocześnie uświadamia nam samym, że jesteśmy Skautami Europy i chcemy żyć według Zasad i Prawa Harcerskiego.
Mundur nas łączy. Pokazuje, że tworzymy wspólnotę: wszyscy w całej Europie nosimy ten sam mundur i żyjemy tym samym Prawem.
Mundur jest "tablicą", która pokazuje etapy rozwoju osobistego harcerza, pełnione przez niego funkcje i zdobyte sprawności.
Mundur jest piękny, rozwija poczucie piękna, pomaga tworzyć radosną atmosferę.
Mundur nie jest własnością danego harcerza, lecz całej Federacji. Zakładając mundur, stajemy się "wizytówką" Federacji Skautigu Europejskiego. Dlatego należy dbać o to, żeby mundur był zawsze kompletny według zasad opisanych w ceremoniale, bez dodawania i bez ujmowania czegokolwiek, oraz żeby był czysty i pielęgnowany.

Elementy munduru:

Koszula
Koszula błękitna z naszywkami, rękawy koszuli są zawsze podwinięte, ostatni guzik kołnierzyka jest zawsze rozpięty - symbolizuje to naszą gotowość do pracy.
Sweter
Sweter granatowy z naszywkami, opuszcza się na spódnicę/spodnie, kołnierzyka koszuli nie wykłada się na sweter.Na sweter naszywa się wszystkie oznaczenia noszone na koszuli.
Chusta szczepu
Wilczki noszą chustę szczepu, wiązaną dwoma węzełkami. Chustę otrzymuje się podczas obrzędu Przyjęcia do gromady. W naszym szczepie ma kolory błękitny i kości słoniowej.
Spódnica
Spódnica granatowa za kolana z wklęsłą fałdą lub spódnico-spodnie.
Podkolanówki
Granatowe podkolanówki bądź getry.
Pas
Pasek skórzany z klamrą FSE - zapięty pas symbolizuje gotowość do pracy.
Beret
Granatowy, nosząny od momentu założenia munduru.
Wilczek na beret
Tkana czerwona głowa wilczka z inicjałami ruchu na niebieskim tle. To oznaczenie nosi się z przodu, na środku beretu od dnia Obietnicy Wilczka.
Gwiazdki
Pierwsza gwiazdka jest noszona na berecie na prawo od naszywki wilczka, a druga naprzeciw po lewej stronie.
Włosy 
powinny być do munduru zawsze związane - jest to symbol gotowości do pracy.

Naszywki:

Tkany krzyż FSE
Na granatowym tle, umieszczony jest pośrodku prawej kieszeni i w tym samym miejscu na swetrze. Nosi się go począwszy od założenia munduru.
Plakietka Stowarzyszenia
Plakietkę z napisem Skauci Europy SHK "Zawisza" FSE nosi się tuż nad patką prawej kieszeni koszuli lub w odpowiadającym miejscu na swetrze.
Flaga narodowa
Nosi się ją naszytą bezpośrednio nad plakietką Stowarzyszenia.
Plakietka szczepu
Jest noszona bezpośrednio pod wszyciem prawego rękawa. Umieszcza się na niej pełną nazwę szczepu - 4. Szczep Lubelski św. Teresy z Avila.
Herb chorągwi
Jest on noszony na prawym ramieniu bezpośrednio pod plakietką szczepu. Herb chorągwi lubelskiej to biały jeleń z królewską koroną na szyi w czerwonym polu.
Wilczek szóstki
Naszywka wilczka w kolorze szóstki jest noszona na swetrze i na koszuli 2 cm pod wszyciem lewego rękawa. Kolory szóstek (w porządku tworzenia): biała, szara, czarna, brunatna. Te cztery kolory są jedynymi kolorami, jakie mogą mieć szóstki w danej gromadzie.
Sprawności
Sprawności przyznaje się dopiero po zdobyciu drugiej gwiazdki. Oznaczenia naszywa się na prawym rękawie koszuli uporządkowane w kolumnach, począwszy od odległości 1 cm poniżej herbu.
Szóstkowy
Szóstkowy nosi na lewym rękawie koszuli dwie poziome żółte tasiemki długości 10 cm, szerokości 1 cm, odległe od siebie o 1 cm, naszyte 2 cm poniżej wilczka szóstki i w tym samym miejscu na swetrze. Oznaczenia są wręczane przez akelę w dniu podjęcia funkcji.
Czołowy
Czołowy szóstkowego nosi tylko jedną (dolną) tasiemkę.

Jeśli chcecie dowiedziec się więcej o umundurowaniu innych gałęzi:
http://skauci-europy.pl/o-nas/dokumenty-podstawowe-symbolika/umundurowanie

Adres składnicy harcerskiej:
ul. Podwale 3, 20-117 Lublin
sklep@azymut360.pl
czynne poniedziałek-piątek w godz. 15.00-18.00
http://azymut360.pl/

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza